Appointed SIRC Members

Appointed SIRC Members

Date

Name

Position

30 Nov. 1984

Hon. Ronald G. Atkey, P.C., Q.C. (5 years)

Chair

Hon. Frank McGee, P.C. (5 years)

Committee Member

Hon. Jean Jacques Blais, P.C., Q.C. (5 years)

Committee Member

Hon. Saul M. Cherniack, P.C., Q.C. (5 years)

Committee Member

Hon. Paule Gauthier, P.C., O.C., O.Q., Q.C. (5 years)

Committee Member

30 Nov. 1989

Hon. John W.H. Bassett, P.C., O.C. (3 years)

Chair

Hon. Stewart D. McInnes, P.C., Q.C. (3 years)

Committee Member

Hon. Jean Jacques Blais, P.C., Q.C. (2 years)

Committee Member

Hon. Saul M. Cherniack, P.C., Q.C. (2 years)

Committee Member

Hon. Paule Gauthier, P.C., O.C., O.Q., Q.C. (2 years)

Committee Member

30 Nov. 1991

Hon. Saul M. Cherniack, P.C., Q.C. (1 year)

Committee Member

5 Dec. 1991

Hon. Michel Robert, P.C., Q.C. (5 years)

Committee Member
(Appointed to the Bench May 1995)

Hon. Jacques Courtois, P.C., Q.C. (5 years)

Committee Member

30 Nov. 1992

Hon. Edwin A. Goodman, P.C., O.C., QC (5 years)

Committee Member

23 Dec. 1992

Hon. Jacques Courtois, P.C., Q.C. (5 years)

Chair

Hon. George Vari, P.C., O.C., C.L.H. (5 years)

Committee Member

20 April 1993

Hon. Rosemary Brown, P.C., O.C. (5 years)

Committee Member

8 June 1995

Hon. Paule Gauthier, P.C., O.C., O.Q., Q.C. (5 years)

Committee Member

30 Sep. 1996

Hon. Paule Gauthier, P.C., O.C., O.Q., Q.C. (to 7 June 2000)

Chair

Hon. James Andrews Grant, P.C., Q.C. (5 years)

Committee Member

30 April 1998

Hon. Bob Rae, P.C., Q.C. (5 years)

Committee Member

9 June 1999

Hon. Raymond Speaker, P.C., O.C. (5 years)

Committee Member

Hon. Frank McKenna, P.C., Q.C. (5 years)

Committee Member

8 June 2000

Hon. Paule Gauthier, P.C., O.C., O.Q., Q.C. (5 years)

Chair

4 Oct. 2001

Hon. Gary Filmon, P.C., O.M. (5 years)

Committee Member

20 Feb. 2003

Hon. Baljit S. Chadha, P.C. (5 years)

Committee Member

13 Nov. 2003

Hon. Roy Romanow, P.C., O.C., Q.C. (5 years)

Committee Member

16 Sept. 2004

Hon. Raymond Speaker, P.C., O.C. (5 years)

Committee Member

24 June 2005

Hon. Gary Filmon, P.C., O.M. (5 years)

Chair

17 Aug. 2005

Hon. Aldéa Landry, P.C., C.M., Q.C. (5 years)

Committee Member

3 Sept. 2008

Hon. Denis Losier, P.C., C.M. (5 years)

Committee Member

Hon. Arthur Porter, P.C., M.D. (5 years)

Committee Member

29 Jan. 2009

Hon. Frances Lankin, P.C., C.M. (5 years)

Committee Member

24 June 2010

Hon. Arthur Porter, P.C., M.D. (5 years)

Chair

Hon. Philippe Couillard, P.C., M.D. (5 years)

Committee Member

Hon. Carol Skelton, P.C. (5 years)

Committee Member

14 June 2012

Hon. Chuck Strahl, P.C. (5 years)

Chair

22 April 2013

Hon. Deborah Grey, P.C., O.C. (5 years)

Committee Member

8 Aug. 2013

Hon. Yves Fortier, P.C., C.C., O.Q., Q.C. (5 years)

Committee Member

7 March 2014

Hon. Gene McLean, P.C. (5 years)

Committee Member

30 January 2015

Hon. Ian Holloway, P.C., C.D., Q.C. (5 years)

Committee Member

1 May 2015

Hon. Pierre Blais, P.C. (5 years)

Chair

Hon. Marie-Lucie Morin, P.C. (5 years)

Committee Member

Date modified: